Ολυμπιακός-Απ.Καλαμαριάς 5-0

Σε ένα ματς που ξεκίνησε με τις… χειρότερες προϋποθέσεις, δηλαδή πολλές ιδιαιτερότητες μετά και τα τελευταία γεγονότα στον Ολυμπιακό αλλά και την ατμόσφαιρα που έχει διαμορφωθεί, οι «ερυθρόλευκοι» αρκετά ανανεωμένοι, στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως, έκαναν επίδειξη δύναμης και συνέτριψαν 5-0 την Καλαμαριά. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και ο Ριβάλντο που μετέτρεψε το ματς σε προσωπικό σόου πετυχαίνοντας τρία γκολ, πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ. Φουλ της… πρωτιάς, ωστόσο ο κόσμος περιμένει περισσότερα από την αγαπημένη του ομάδα. Κι αν έφυγε ικανοποιημένος από το θέαμα και τα πέντε τέρματα, έστειλε μήνυμα, καθώς υπήρξε αρνητικό ρεκόρ εισιτηρίων για φέτος…

Στο… πρώτο ημίχρονοrivaldo

Μουδιασμένοι μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στον αγωνιστικό χώρο και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η Καλαμαριά έπαιζε πολύ πίσω και με διπλή ζώνη άμυνας, δεν μπορούσαν να βρουν τους διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Κόβατς. Ετσι, τα γεμίσματα που γίνονταν δεν είχαν καμία τύχη για τους παίκτες του Σόλιντ, με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου να μην είναι σε καλή ημέρα και να χάνει τις περισσότερες μονομαχίες, όπως και την μοναδική ευκαιρία του 23ου λεπτού όταν πλάσαρε άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη δεν έδειχνε διάθεση να επιτεθεί και σου έδινε την εντύπωση πως για να προσπαθήσει να απειλήσει, θα έπρεπε να δεχθεί πρώτη το τέρμα.Εκεί που όλα έδειχναν ημίχρονο και το άγχος του 0-0 είχε… κυριεύσει αρκετούς στο Καραϊσκάκη, ήρθε η ώρα του Βίτορ Μπόρμπα Φερέιρα Ριβάλντο. Ο Βραζιλιάνος στο 40ο λεπτό, μετά το γύρισμα του Ντομί από αριστερά, βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και με πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κόβατς. Το 1-0 ήταν γεγονός και η ηρεμία… επέστρεψε στο Καραϊσκάκη. Ο Ρίμπο πέτυχε το πέμπτο φετινό του τέρμα κι απέδειξε ότι μάλλον πρέπει να παίζει πιο μπροστά από το να… χαραμίζεται στο κέντρο, γυρνώντας γύρο από τον εαυτό του.

Ο «Τζόλε» είναι εδώ…

Ένα από τα πρόσωπα που έχουν απασχολήσει φέτος, αρνητικά, είναι ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς που δεν έχει καταφέρει να φτάσει σε υψηλό επίπεδο απόδοσης. Κάθε άλλο μάλιστα, αλλά κόντρα στην Καλαμαριά, στο πρώτο ημίχρονο είχε διάθεση και πήρε πρωτοβουλίες, σε αντίθεση με άλλους αγώνες. Κάτι του έλειπε, όμως, κι αυτό ήταν το γκολ. Ο «Τζόλε» δεν είχε σκοράρει φέτος σε αγώνα πρωταθλήματος και στο πρώτο λεπτό της επανάληψης (46’), πήρε την μπαλιά από τον Ριβάλντο και με το δεξί (όχι το καλό δηλαδή), έστειλε την μπάλα στη γωνία του Κόβατς, για να κάνει το 2-0 και στην ουσία να «καθαρίσει» το ματς.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση, αλλά στο 55’ ο Καραλιόπουλος που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, έκανε κάτι που περισσότερο έμοιαζε με… σέντρα, αντί για σουτ, απέναντι από τον Νικοπολίδη. Οι Θεσσαλονικείς είχαν αποφασίσει να περάσουν στην επίθεση, αλλά με δεδομένο το 2-0 δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα γι’ αυτούς…