Αρης-Ολυμπιακός 2-3

Από την «κόλαση» του 2-0 στον «παράδεισο» του 3-2 βρέθηκε ο Ολυμπιακός στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν με 2-0 από τον Αρη στο ημίχρονο, αλλά οι αλλαγές του Τροντ Σόλιντ και η οπισθοχώρηση των «κίτρινων» έφεραν την νίκη για τους Πειραιώτες. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ριβάλντο που σημείωσε δύο γκολ και άλλαξε τη ροή του αγώνα. Στα «σκουπίδια» πέταξε ο Αρης την πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου μέρους και το προβάδισμα με δύο γκολ του Κόκε. Παράπονα των γηπεδούχων για την διαιτησία.aris-osfp

Τριάντα λεπτά χρειάστηκαν για να καταλάβουμε τη θέση των παικτών του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο, αφού η ενδεκάδα που παρέταξε ο Τροντ Σόλιντ είχε τόσες αλλαγές όσες χρειαζόταν ο Αρης για να φτάσει σε ένα ξεκάθαρο προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου μέρους. Τριάντα λεπτά μέχρι το πρώτο γκολ των «κίτρινων» με σκόρερ τον Σέρχιο Κόκε. Μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά με τον Αρη να «υπνωτίζει» τους φιλοξενούμενους με την απόδοσή του. Ο Ογιος προτίμησε να δώσει χώρο στον Ολυμπιακό ώστε να «ανοίξει» το ματς και να «χτυπήσει» μέσω των αντεπιθέσεων, κάτι που πέτυχε εν μέρει, αφού κάθε επιθετική προσπάθεια των «κίτρινων» εγκυμονούσε κινδύνους για την εστία του Νικοπολίδη. Ωστόσο, μέχρι το 1-0 οι σπουδαιότερες ευκαιρίες των γηπεδούχων ήταν δύο σουτ του Μαραγκού και του Νεμπεγλέρα. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 13ο λεπτό, με πρωταγωνιστή τον Οκκά, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Αρη, έφτασε μόνος απέναντι από τον Χαλκιά, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην πρώτη ξεκάθαρη ευκαιρία τους, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να σκοράρουν και να πάρουν το προβάδισμα, κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι. Ο Κόκε έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς στις κερκίδες, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να αντιδράσει, δίχως αποτέλεσμα. Η υπεροχή του Αρη στο πρώτο μέρος πιστοποιήθηκε ένα λεπτό πριν το τέλος, όταν ο Κόκε εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της ερυθρόλευκης άμυνας να παίξει σωστά το τεχνητό οφσάιντ και με κοντινό πλασέ έδωσε στην ομάδα του διαφορά δύο τερμάτων.Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ με τον προωθημένο Σέζαρ, αλλά η κοντινή προβολή του χτύπησε στο δεξί δοκάρι για να καταλήξει στη συνέχεια στην αγκαλιά του Χαλκιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αποφάσισε να παίξει πιο επιθετικά και σε συνδυασμό με τις γρήγορες αλλαγές του Σόλιντ και την προσθήκη των Ριβάλντο-Καστίγιο, το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο μισό γήπεδο και συγκεκριμένα προς την περιοχή του Αρη. Οι γηπεδούχοι είχαν γυρίσει πίσω, ήταν λιγότερο επιθετικοί θέλοντας να διασφαλίσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους.Στο 61ο λεπτό Ριβάλντο, Τζόρτζεβιτς και Γεωργάτος άλλαξαν υπέροχα την μπάλα, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ριβάλντο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ρίμπο «χτύπησε» για δεύτερη φορά και έφερε τις δύο ομάδες στην γραμμή της εκκίνησης. Ο Ριβάλντο εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα είχε την ίδια κατάληξη με τα περισσότερα φάουλ του Βραζιλιάνου. Γκολ για τον Ολυμπιακό και ισοφάριση με την πλάστιγγα πλέον να γέρνει προς την πλευρά των Πειραιωτών.

Ηταν ολοφάνερο πλέον πως ο Αρης είχε «παραδώσει τα όπλα», αφού τα δύο γρήγορα γκολ του Ολυμπιακού είχαν κάνει τεράστια ζημιά στο ψυχολογικό κομμάτι. Ο Γκιγέρμο Ογιος προσπαθούσε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, αλλά η μοίρα ήταν «γραμμένη». Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, έφταναν με χαρακτηριστική άνεση στην αντίπαλη εστία, έχαναν αμέτρητες ευκαιρίες για να γυρίσουν το ματς και τελικά τα κατάφεραν εννέα λεπτά πριν το τέλος.

Στο 81ο λεπτό ο Καστίγιο επέστρεψε στα γκολ -και στις καλές εμφανίσεις- πετυχαίνοντας την μεγάλη ανατροπή. Ο Ολυμπιακός ήταν πλέον αγκαλιά με τη νίκη, με τον Αρη να προσπαθεί στον χρόνο που απέμενε να σώσει την παρτίδα και να φτάσει στο 3-3. Ενα δοκάρι σε φάουλ του Κυργιάκου -η πρώτη ευκαιρία των «κίτρινων» στην επανάληψη!- στο 90′ συνέθεσε την εικόνα των τελευταία λεπτών, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τελικά την μεγάλη νίκη.