Κέρκυρα-Ολυμπιακός 0-2

Με δύο γκολ στο 37ο και 38ο λεπτό ο Ολυμπιακός επικράτησε της Κέρκυρας με 2-0 και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Σέζαρ και Στολτίδης τα γκολ των «ερυθρόλευκων» που σκέφτονται πλέον το κρίσιμο παιχνίδι με τη Σαχτάρ στο γήπεδο Καραϊσκάκη.Cezar

Η καλύτερη επίθεση είναι η άμυνα και αυτό φάνηκε περίτρανα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης στην Κέρκυρα, όταν ο Ολυμπιακός έψαχνε εναγωνίως τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων και να απειλήσει τον Σιντιμπέ.

Με τον Νέρι Καστίγιο να έχει την μεγαλύτερη και πιο ξεκάθαρη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά, το πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» ήταν ολοφάνερο μέχρι να έρθει ο Ζούλιο Σέζαρ. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός με ένα «κεραυνό» μέσα από την περιοχή και δεξιά προς το τέρμα της Κέρκυρας, κατάφερε να νικήσει τον Σιντιμπέ και να δώσει στο 37ο λεπτό το προβάδισμα στους Πειραιώτες.

Προτού καλά-καλά αντιληφθούν τι συνέβη οι ποδοσφαιριστές του Μπάμπη Τεννέ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα ένα λεπτό αργότερα, βάζοντας «ταφόπλακα» στα όποια όνειρα των γηπεδούχων για κάτι καλό. Στο 38ο λεπτό ο Στολτίδης έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιντιμπέ, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε τυπική διαδικασία.Η Κέρκυρα προσπάθησε –με τις όποιες ψυχολογικές δυνάμεις της έμειναν- να αντιδράσει και να μειώσει το σκορ, αλλά οι Πειραιώτες αμύνθηκαν σωστά, απομάκρυναν τους κινδύνους, ενώ όσες φορές χρειάστηκε ο Νικοπολίδης ήταν στη θέση του βάζοντας τέλος σε κάθε επιθετική ενέργεια των νησιωτών.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με την Κέρκυρα να δείχνει πως έχει αποδεχθεί την… μοίρα της και τον Ολυμπιακό να ψάχνει ένα τρίτο γκολ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Ο Μπόρχα και ο Μπαμπαγκίντα είχαν τις ευκαιρίες για το 3-0, αλλά το δοκάρι και ο Σιντιμπέ δεν το επέτρεψαν.